Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W
  • Out Of Stock
  • Brand: CORSAIR
  • Product Code: CMH64GX5M2B5600C40W
    You save:
    46%
  • Corsair Vengeance
  • 64 GB (2 x 32 GB)
  • Memory Type: DDR5
  • Heat Spreader: Aluminum
  • Tested Speed: 5600 MHz
  • Gaming Desktop RAM
  • Product Dimensions: ‎13.5 x 0.7 x 3.5 cm
  • Net Weight: 37 Grams
  • Warranty: 12 Months
Delivery within 2 working days
Buy Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W. Corsair Desktop RAM Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
Corsair Vengeance RGB DDR5: high-performance RAM
Corsair Vengeance RGB DDR5 64 GB (2 x 32 GB) 5600 MHz - Black delivers higher performance and frequencies with enhanced capabilities optimised for Intel motherboards while illuminating your PC with dynamic RGB lighting across ten individually customisable zones. Select high-frequency memory chips enable faster-than-ever processing, rendering and buffering, with built-in voltage regulation for easy and precisely controlled overclocking.
  • Dynamic 10-zone RGB lighting
  • Integrated voltage regulation
  • Hand-selected and rigorously tested memory chips.
  • Optimized for Intel DDR5 motherboards: For compatibility with the latest motherboards.
Specifications
  • Brand: Corsair
  • Model: Vengeance RGB
  • Part Number: CMH64GX5M2B5600C40W
  • Memory Color: Black
  • Memory Compatibility: Intel 600 Series, Intel 700 Series
  • Memory Detail Compatibility: Intel 600 Series, Intel 700 Series
  • Heat Spreader: Aluminum
  • Memory Series: VENGEANCE DDR5
  • Memory Size: 64GB
  • Memory Type: DDR5
  • Package Memory Format: DIMM
  • Package Memory Pin: 288
  • Performance Profile: XMP 3.0
  • SPD Latency: 32-32-32-64
  • SPD Speed: 4000MHz
  • SPD Voltage: 1.1V
  • Tested Speed: 5600 MT/s
  • Tested Voltage: 1.25V
  • Interface: DDR5
  • Power Draw: Overclock PMIC
  • Net Weight: 37 Grams
  • Warranty: 12 Months
Buy Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W manufactured by Corsair.
Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W best price at ctens.com in United Arab Emirates.
Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
Corsair Vengeance RGB 64GB RAM DDR5 (2 X 32 GB) 5600 MHz Memory Gaming Desktop RAM, White | CMH64GX5M2B5600C40W Best online price at ctens.com in UAE. The product/item is Brand New with Warranty.