LG 34GS95QE, LG Curved Monitor, 34" Ultragear OLED WQHD Monitor, 3440x1440 Resolution, 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response Time, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black with Warranty | 34GS95QE-B
- In Stock
- Brand: LG
- Product Code: 34GS95QE-B
You save:
24%
- LG 34GS95QE-B
- 34" WQHD (3440 x 1440)
- 240Hz Refresh Rate
- Curved (800R)
- OLED Display
- FreeSync Premium Pro
- 0.03ms (GtG) Response Time
- Product Dimensions: 28 x 78 x 58 cm
- Net Weight: 14.2 kg
- Warranty: 12 Months
Buy LG 34GS95QE, LG Curved Monitor, 34" Ultragear OLED WQHD Monitor, 3440x1440 Resolution, 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response Time, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black with Warranty | 34GS95QE-B. LG 34GS95QE 34-inch Ultragear OLED Curved Gaming Monitor Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
- 34” OLED Display with 21:9 Aspect Ratio - With a large 34” display, 21:9 aspect ratio and a dramatic curved OLED screen, you’ll feel like you’re actually in the game.
- Experience next-level gaming performance with LG UltraGear OLED.
- 240Hz Refresh Rate
- Gear up for smooth gameplay with an ultra-fast 240Hz OLED display.
- The faster speed lets you respond quickly to opponents and stay a step ahead of the competition.
- 0.03ms Response Time - Enjoy smoother scenes with less lag or ghosting thanks to LG UltraGear OLED's nearly instantaneous 0.03ms (GtG) response time. HDMI 2.1 & DisplayPort 1.4 - Enjoy smoother, vivid colors and high-resolution graphics thanks to HDMI 2.1 and DisplayPort 1.4. Both connections are supported on this display and let you experience up to 240Hz refresh rate.
- NVIDIA G-SYNC Compatible - Officially validated by NVIDIA as G-SYNC Compatible. That translates to faster, smoother gaming that's been tested to reduce screen tearing and stutter. Never miss a frame of the action as you clinch your victories. AMD FreeSync Premium Pro - AMD FreeSync Premium Pro equips serious gamers with a fluid, virtually tear-free gaming experience. With at least 120Hz refresh rate at minimum FHD resolution and low latency gameplay, you'll never miss a frame of the action as you play at peak performance.
Specifications
- Brand: LG
- Model: 34GS95QE-B
- Type: Curved Monitor
- Screen Size: 33.9"
- Resolution: 3440 x 1440
- Display Type: OLED
- Refresh Rate: 240Hz
- Contrast Ratio: 1500000:1 (Typ.)
- Aspect Ratio: 21:9
- Viewing Angle: 178˚(R/L), 178˚(U/D)
- Adaptive Sync: FreeSync Premium Pro
- Auto Input Switch: Yes
- Black Stabilizer®: Yes
- Color Weakness Mode: Yes
- Crosshair: Yes
- Dual Controller: Yes
- Dynamic Action Sync®: Yes
- Factory Calibration: Yes
- DisplayPort: Yes
- Power Input: 100~240V (50/60Hz)
- Net Weight: 14.2 kg
- Warranty: 12 Months
LG 34GS95QE, LG Curved Monitor, 34" Ultragear OLED WQHD Monitor, 3440x1440 Resolution, 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response Time, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black with Warranty | 34GS95QE-B best price at ctens.com in United Arab Emirates.
LG 34GS95QE, LG Curved Monitor, 34" Ultragear OLED WQHD Monitor, 3440x1440 Resolution, 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response Time, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black with Warranty | 34GS95QE-B can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
LG 34GS95QE, LG Curved Monitor, 34" Ultragear OLED WQHD Monitor, 3440x1440 Resolution, 240Hz Refresh Rate, 0.03ms Response Time, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync HDMI 2.1 DisplayPort Tilt/Height/Swivel Stand Black with Warranty | 34GS95QE-B best online price at ctens.com in UAE. The product/item is Brand New with Warranty.
Related Products
27-inch QHD (2560x1440) Nano IPS 1ms (GtG)NVIDIA® G-SYNC® CompatibleAMD FreeSync™ Premium144Hz Refresh RateErgonomic Stand with C-Clamp &..