LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG
  • In Stock
  • Brand: LG
  • Product Code: 75TR3DK-BG
    You save:
    34%
  • Internal Memory : 32GB (Storage) / 4GB (RAM)
  • Brightness (w/o Glass) : 440 nit (Max.), 390 nit (Typ.)
  • Resolution : 3,840 × 2,160 (UHD)
  • Multi-Touch Point : 40 Points (Max.)
Delivery within 2 working days
Buy LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG. LG Interactive Display Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
Various Teaching Templates
Multi-touch
LG CreateBoard can simultaneously detect up to 40 points for multi-touch functionality.
Easy to Save / Import / Export
LG CreateBoard includes simple import and export functionality.
Wireless ScreenShare
LG ConnectedCare DMS
Remote-control / Scheduling
Broadcasting / Alert Messaging
Threshold Settings
Monitoring & Fault Diagnosis
Issue Management
Bluetooth Connectivity
C-type Connection
USB-C connectivity simplifies connections
which enables charging and sending data simultaneously over just one single cable.
Advanced Eye-Care
Front Connectivity Design
Built-in OPS Slot
Power Saving
Screen Lock
Auto-remove Files
Users can set LG CreateBoard to delete files regularly for enhanced security.
USB Lock Mode
Secure Mode
Specifications
  • Brand: LG
  • Model: 75TR3DK-BG
  • Type: Interactive Digital Display
  • Color: Black
  • Screen Size: 75"
  • Panel Technology: IPS
  • Back Light Type: Direct
  • Aspect Ratio: 16 : 9
  • Native Resolution: 3,840 X 2,160 (4K UHD)
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Brightness: 440 nit (w/o Glass Max.), 390 nit (w/o Glass Typ.)
  • Contrast Ratio: 1,200 : 1
  • Color gamut: NTSC 72%
  • Viewing Angle (H x V): 178 × 178
  • Color Depth: 10 bit (8 bit + FRC)
  • Response Time: 8 ms
  • Surface Treatment (Haze): 25%
  • Lifetime: 50,000hrs (L30)
  • Operation Hours (Hours / Days): 16 / 7
  • Portrait / Landscape: No / Yes
Environment Conditions
  • Operation Temperature: 0 to 40°C
  • Operation Humidity: 10% to 90% RH
Connectivity
  • Output: HDMI Out, Audio Out (1, Optical 1 (SPDIF)), Touch USB (2), RJ45 (LAN)
Sound
  • Speaker: Yes (15W × 2)
Power
  • Power Supply: 100-240 V ~, 50/60 Hz, 4.0 A
  • Power Type: Built-In Power
  • Typ./Max. : 220 / 420 W
  • DPM: 0.5 W↓
  • Power off: 0.5 W↓
Android System
  • GPU: Mali G52MP2
  • SoC: Quad Core A55
  • Internal Memory: 32 GB
  • RAM: 4 GB
  • Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
  • LAN: Gigabit LAN
  • Bluetooth: Bluetooth 5.0
Touch
  • Available Object Size for Touch: Ø2 mm↑
  • Response Time: ≤5 ms
  • Accuracy: ±1 mm
  • Interface: USB 2.0
  • Protection Glass Thickness: 3 T (Anti-Glare)
  • Protection Glass Transmission: 88%
  • Multi Touch Point: Max. 40 Points
Mechanical Specification
  • Bezel Color: Black
  • Bezel Width (T / R / L / B): 15 / 15 / 15 / 44 mm
  • Weight (Head): 47.3 kg
  • Packed Weight: 60.6 kg
  • Monitor Dimensions (W × H × D): 1,709 × 1,020 × 88 mm
  • Carton Dimensions (W × H × D) (Box Outer Size): 1,863 × 1,140 × 225 mm
  • Handle: Yes
  • VESA™ Standard Mount Interface: 800 × 400 mm
  • Warranty: 3 Years Warranty
Buy LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG manufactured by LG.
LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG best price at ctens.com in United Arab Emirates.
LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
LG 75TR3DK-BG 75inch 4K UHD Interactive Digital Display Board with 3 Year Warranty | 75TR3DK-BG Best online price at ctens.com in UAE. The product/item is Brand New with Warranty.