PALIT GeForce GT 1030 2GB, GDDR5, 64bit, 1227MHz GPU, 1468MHz Boost Clock Graphics Card| NE5103000646-1080F
  • In Stock
  • Brand: PALIT
  • Product Code: PALIT GeForce GT 1030 2GB - NE5103000646-1080F
    You save:
    19%
Delivery within 2 working days
·         The GeForce GT 1030 comes with all the performance goodness of GeForce Experience.
Specifications:
Memory Amount
2048MB
Memory Interface
64bit
DRAM Type
GDDR5
Graphics Clock
1227MHz
Boost Clock
1468MHz
Memory Clock
6000MHz
CUDA Cores
384
Memory Bandwidth (GB/sec)
48
Microsoft DirectX
12
OpenGL
4.5
Bus Support
PCI-E 3.0 x 4
DVI
Single-Link DVI-D
HDMI
HDMI 2.0
Maximum Digital Resolution
4096 x 2160 @ 60Hz
Height
1 slot
Graphics Card Power
30W
Recommended System Power
300W
Board Size
168 x 69 x 20 mm