DeepCool DN650 650W 80 PLUS 230V Power Supply - DP-230EU-DN650
  • In Stock
  • Brand: DEEP COOL
  • Product Code: DP-230EU-DN650
    You save:
    37%
Delivery within 2 working days
 Compliant Intel ATX12V v2.4
 Active PFC makes the efficiency higher
 80 PLUS® 230V EU certified — up to 85% efficiency
 120mm silent fan with temperature control function
 The longer full mesh cable design supports cable management perfectly
 Double-Layer EMI Filter protects from electromagnetic interference & restrains noise
 Intelligentized eco-friendly chipset,  consume < 1W in its off-mode, compliant Erp standard
 High reliability with an MTBF of at least 100,000 hours of use
Power Supply Features
Brand DeepCool
Model DP-230EU-DN650
Type ATX 12V V2.4
Input Voltage 200-240V
Input Frequency Range 47~63Hz
Efficiency 85% Under Typical Load
MTBF 100,000 Hours
Operating temperature 0~40°C
Fan Size 120mm