DeepCool DQ750ST 80 Plus Gold 750 Watts Power Supply - DP-GD-DQ750ST
  • In Stock
  • Brand: DEEP COOL
  • Product Code: DP-GD-DQ750ST
    You save:
    33%
Delivery within 2 working days
 Compatible with Intel ATX12V v 2.4.
 80 PLUS® GOLD certified: Up to 87-90% efficiency (at 20-100% loading).
 120 mm silent fan with temperature control function.
 Longer flat cable for enhanced cable management to boost system cooling capacity.
 Smart eco-friendly chipset, consuming only < 0.3W in off-mode. Compliant to ErP standards.
 CircuitShield™ - OVP, UVP, SCP, and OPP.
 Compliant Multi-Way SLI / CrossFire + Multi-Core CPUs.
 High reliability with at least 120,000-hour MTBF.
Power Supply Features
Brand DeepCool
Model DQ750ST
Type ATX 12V V2.4
Input Voltage 100~240V
Input Frequency Range 47~63Hz
Efficiency 90% Under Typical Load
MTBF 120,000 Hours
Operating temperature 0~40°C
Fan Size 120mm
Others Hold Up Time: >16ms, Output Capacity: 750W