EPSON Perfection V19 Flatbed Scanner | B11B231201
  • In Stock
  • Brand: Epson
  • Product Code: B11B231201
Delivery within 2 working days
·                     Fast speeds — ArcSoft® scan letter-sized documents in as few as 10 seconds
·                     Easy-to-use buttons — scan to email or create PDFs with just one touch
·                     Save space — built-in kickstand for vertical placement
·                     USB powered — no AC adapter required
·                     Scan books and photo albums — high-rise, removable lid
·                     Faster scanning with no warmup time — LED technology
·                     Remove dust from scanned photos — scan to email or create PDFs with one touch
Specifications:
Scanner Type
Flatbed color scanner
Optical Resolution
4800 dpi
Hardware Resolution
4800 x 4800 dpi
Color Bit Depth
48-bits per pixel internal / 24-bits per pixel external
Grayscale Bit Depth
16-bits per pixel internal / 8-bits per pixel external
Optical Sensor
CIS (Contact Image Sensor)
Effective Pixels
40,800 x 56,160 pixels (4800 dpi)
Maximum Scan Area
Flatbed 8.5 x 11.7 inch
Light Source
Three-color RGB LEDs
Scanning Speed
Color 300 dpi approximately 10 seconds (via USB 2.0)
Color 600 dpi approximately 30 seconds (via USB 2.0)
Optical Density
CIS (Contact Image Sensor)
Buttons
4 Buttons: PDF, Send, Copy and Start
Image Restoration
Epson Easy Photo Fix Technology
Scanner Lid
Removable scanner lid for oversized and thick media
Upright Scanning
Built-in stand for upright scanning and storage
Included Software
Epson Scan with Easy Photo Fix technology, Epson Event Manager,
Epson Copy Utility, Epson Easy Photo Scan
Reliability
MCBF 10,000 cycles
Operating Systems
Windows® 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista®
Windows XP SP2 or later
Mac OS® X 10.6.x, 10.7.x, 10.8.x, 10.9.x, 10.10.x
Temperature
50 ° to 95 °F (10 ° to 35 °C)
Humidity
20 - 80% (no condensation)
Power Consumption
Operating: 2.5 W
Ready: 1.1 W
Off: 0.0125 W (when PC is suspended)
Power Supply
USB Interface Bus Power (Micro-B connector)
Rating: 5 V, 500 mA
Dimensions (W x D x H)
9.9 x 14.4 x 1.5 inch