Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP
  • In Stock
  • Brand: Lenovo
  • Product Code: 21JN0016GP
    You save:
    38%
Lenovo ThinkPad E16 Gen1
  • Processor : Intel Core i5-1335U
  • Memory : 8GB DDR4
  • Storage : 512GB SSD
  • Graphics : Integrated Intel Iris Xe Graphics
  • Display Size : 16″
  • Screen Resolution : WUXGA IPS 300nits, 45% NTSC
  • Screen : Non-Touch
  • Operating System : None
  • Warranty : 1-Year
  • Part No : 21JN0016GP
Delivery within 2 working days
Buy Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD,  Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP. Lenovo ThinkPad Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
ThinkPad E16 (16″ Intel)
Ready to make the most of your day
Enjoy an elevated work experience
The stunning Graphite Black color gives the ThinkPad E16 (16″ Intel) laptop a modern, professional look. Its keyboard houses robust keys with better key spacing, to prevent accidental input, plus a number pad. The smooth 115mm x 68mm trackpad improves onscreen navigation. The ThinkPad E16 also features a crystal-clear 16″ display, up to WQXGA, with 100% sRGB color gamut, optional touch, and hardware-based Low Blue Light certification for an excellent visual experience.
Get connected & stay connected
Options to keep your data safe
Tough enough to take anywhere
The stunning Graphite Black colour gives the ThinkPad E16 Gen 1 laptop a modern, professional look. Its keyboard houses robust keys with better key spacing, to prevent accidental input, plus a number pad. The smooth 115mm x 68mm trackpad improves onscreen navigation. The ThinkPad E16 Gen 1 also features a crystal-clear 16″ display. Monitor and accessories optional, may not be available in all regions.
Get connected & stay connected
Options to keep your data safe
Ports & Slots
  • USB-A 2.0
  • Ethernet (RJ45)
  • Kensington Security Slot™
  • USB-C® 3.2 Gen 2
  • Thunderbolt™ 4
  • USB 3.2 Gen 1 (Always On)
  • HDMI®
  • Headphone / mic combo
Specifications
  • Brand: Lenovo
  • Model: ThinkPad E16 Gen 1
  • Color: Black
  • Part Number: 21JN0016GP
  • Processor: Intel® Core™ i5-1335U, 10C (2P + 8E) / 12T, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MB
  • Graphics: Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics
  • Chipset: Intel® SoC Platform
  • Memory: 8GB Soldered DDR4-3200
  • Storage: 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0
  • Storage Support: Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2242 SSD up to 1TB
  • Audio Chip: High Definition (HD) Audio, Synaptic® CX11880 codec
  • Speakers: Stereo speakers, 2W x2, Dolby® Atmos®
  • Camera: FHD 1080p with Privacy Shutter
  • Microphone: 2x, Array
  • Battery: Integrated 47Wh
  • Power Adapter: 65W USB-C® (3-pin)
  • Display: 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
  • Keyboard: Non-backlit, English (UK) w/ NumPad
  • Case Color: Graphite Black
  • Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom)
  • Ethernet: 100/1000M (RJ-45)
  • WLAN + Bluetooth: Wi-Fi® 6, 11ax 2×2 + BT5.1
  • Product Dimensions: 356.1 x 247.7 x 19.85 mm
  • Net Weight: 1.81 kg
  • Warranty: 12 Months
Buy Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD,  Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP manufactured by Lenovo.
Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD,  Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP best price at ctens.com in United Arab Emirates.
Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD,  Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen1, ThinkPad 21JN0016GP, 13th Gen Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 512GB SSD,  Intel Iris Xe Graphics, 16inch WUXGA IPS 300nits Display, DOS, KYB Arabic/English, Fingerprint Reader, Black with Warranty | 21JN0016GP Best online price at ctens.com in UAE. The product/item is Brand New with Warranty.