  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SST-AR12-TUF
    You save:
    11%
Delivery within 2 working days
·         Four Ø6mm copper heat-pipes and aluminum fins for excellent heat conducting efficiency
·         9 bladed high performance 120mm PWM controlled fans, with outstanding balance of cooling and quietness
·         Heat-pipe direct contact (HDC) technology
·         Anti-vibration rubber pads included for additional noise dampening
General
Brand SILVERSTONE
Model SILVERSTONE AR12-TUF
Technical Spec
Air Pressure 2.36mmH2O
Fan Dimension 120 x 25 x 120 mm (W x H x D)
Fan MTTF 40,000 hours
Fan Speed 300 - 2200 RPM
Heat Pipe Ø6mm heat-pipe x 4
Noise Level 6.2 - 34.4 dBA
Rated Current 0.23A
Rated Voltage 12V
Socket Intel Intel LGA 2066/2011/1200/115x/1366/775
Socket AMD AM4/AM3/AM2/FM2/FM1
Air Flow 69.26 CFM
Material Copper Heat Pipes with Aluminum Fins
Connector 4 pin PWM & 4-1 pin ARGB (5V LED)
Bearing Type Hydraulic Bearing
Product Dimension
Product Dimensions 128 x 154 x 75 mm (W x H x D)