SilverStone ET700-MG 700W 80 Plus Gold Power Supply, SST-ET700-MG
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone-SST-ET700-MG
    You save:
    27%
Delivery within 2 working days
 High efficiency with 80 PLUS Gold certification
 24/7 continuous power output with 40 operating temperatures
 Class-leading single +12V rail
 Silent running 135mm fan with 18 dBA
 PCI-E 8pin and PCI-E 6pin connectors support
 Advanced fully cable management
■ All-black flat cables design
■ Multiple protection circuitry
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-ET700-MG
Color Black
Type Max. DC Output: 700W / Power density: 329W per liter
Combined Combined +3.3V & +5V: 100W / Combined +12V: 696W
Input Voltage 100V ~ 264V
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0°C ~ 40°C
Cooling System Single 135mm silent fan
Fan Size ATX
Others 18 dBA minimum
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 165 mm (D)