SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Strider Platinum PowerSupply | ST1200-PT 1200w
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Strider Platinum PowerSupply
    You save:
    11%
Delivery within 2 working days
Buy SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Platinum PowerSupply | ST1200-PT. SilverStone ST1200PT PowerSupply Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates
  • Brand: SilverStone
  • Model: ST1200-PT
  • Color: Black
  • Designed for 80 PLUS Platinum level of efficiency to reduce wasted heat and save on electricity.
  • Flat cables have much greater flexibility to allow for tighter folding and management of cables.
  • Ultra-quiet 139mm fan with intelligent RPM control guarantees cool performance and silent operation with minimum of 18dBA during fan operation. The fanless mode operation deactivates when PSU’s loading reaches 40%.
  • Powerful single +12V rail design, perfect for future high-end component upgrades or overclocking.
  • ±3% regulation and low ripple & noise performance for high stability.
Tech Features:
Combined +12V: 1200W
Input Voltage: 105V~264V
MTBF: 100,000 hours
Protection:
Over current protection
Over power protection
Over voltage protection
Short circuit protection
Under voltage protection
Over temperature protection
Connectors:
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector(550mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector(750mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector(550mm)
8 x 8 / 6-Pin PCIE connector("550mm" x 8)
16 x SATA connector("600mm / 150mm / 150mm / 150mm" x 4)
6 x 4-Pin Peripheral connector("600mm / 150mm / 150mm" x 2)
2 x 4-Pin Floppy connector("600mm / 150mm / 150mm / 150mm" x 2)
Cooling System: Single 139mm silent fan
Dimension:
150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)
5.91" (W) x 3.39" (H) x 7.09" (D)
Weight: 3.3 kg
Buy SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Platinum PowerSupply | ST1200-PT manufactured by Thermaltake
SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Platinum PowerSupply | ST1200-PT best price at ctens.com in United Arab Emirates
SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Platinum PowerSupply | ST1200-PT can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates
SilverStone ST1200PT 1200W 80+ Platinum PowerSupply | ST1200-PT Best online price at ctens.com in UAE.
General
Color Black
Product Dimension
Product Dimensions 150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D) 5.91" (W) x 3.39" (H) x 7.09" (D)