SilverStone ST1300-TI 1300 Watt Fully Modular 80 Plus Platinum Power Supply - SST-ST1300-TI
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone -ST-ST1300-TI
    You save:
    10%
Delivery within 2 working days
 Top-level efficiency with 80 PLUS Titanium certification
 100% modular cables
 24/7 continuous power output with 50 operating temperature
 Class-leading single +12V rail
 Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
 Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support
 Ultra silent 135mm fan with intelligent semi-fanless operation
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-ST1300-TI
Type Max. DC Output: 1300W (Peak 1400W) / Power density: 560W per liter
Input Voltage 90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 90% ~ 94% at 10% ~ 100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0 ~ 50°C
Cooling System Single 135mm silent fan
Fan Size ATX
Others 0 ~ 36 dBA
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)