SilverStone ST1500-TI 1500 Watt Strider Titanium Series 80 Plus Power Supply - SST-ST1500-TI
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone -SST-ST1500-TI
    You save:
    12%
Delivery within 2 working days
 Top-level efficiency with 80 PLUS Titanium certification
 100% modular cables
 24/7 continuous power output with 50 operating temperatures
 Class-leading single +12V rail
 Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
 Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support
 Ultra silent 135mm fan with intelligent semi-fanless operation
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-ST1500-TI
Color Black
Type Max. DC Output: 1500W (Peak 1600W) / Power density: 646W per liter
Combined Combined +3.3V & +5V: 120W / Combined +12V: 1500W
Input Voltage 90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 90% ~ 94% at 10% ~ 100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0 ~ 50°C
Cooling System Single 135mm silent fan
Fan Size ATX
Others 0 ~ 36 dBA
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)