SilverStone SX650-G 650W SFX Fully Modular 80 Plus Gold Power Supply - SST-SX650-G
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone-SST-SX650-G
    You save:
    39%
Delivery within 2 working days
 Support standard SFX form factor
 Silent running 92mm FDB fan with 18 dBA minimum
 High efficiency with 80 PLUS Gold certification
 Class-leading single +12V rail
 Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
 100% modular cables
 All cables made with flexible flat arrays
 Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.1)
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-SX650-G
Color Black
Type Max. DC Output: 650W / Power density: 819W per liter
Input Voltage 90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 87%~90%(20% to 100% loading)
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0°C ~ 40°C
Cooling System Single 92mm FDB silent fan
Fan Size SFX
Others 18 dBA minimum
Dimension 125 mm (W) x 63.5 mm (H) x 100 mm (D)