SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V Power Supply | SST-VA750-B
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SST-VA750-B
    You save:
    5%
Delivery within 2 working days
·         High efficiency with 80 PLUS Bronze certification
·         24/7 continuous power output with 40 operating temperatures
·         Class-leading single +12V rail
·         Silent running 120mm fan with 18 dBA minimum
·         PCIe 8 pin and PCIe 6 pin connectors support
·         All black flat cables
·         Multiple protection circuitry
·         Active PFC
General
Brand SILVERSTONE
Model SILVERSTONE VIVA 750 Bronze
Color Black (Lead-Free Paint)
Technical Spec
Combined +12V 740W
Combined +3.3V & +5V 120W
Cooling Single 120mm silent fan
Efficiency 82% - 85% at 20% - 100% loading
Form Factor ATX
Input Frequency Range 47Hz-63Hz
MTBF 100,000 hours
Noise Level 18 dBA minimum
Operating Temperature 0°C - 40°C
PFC Active PFC (PF>0.9 at full load)
Input Voltage 100V-264V
Connector 1 x 24 / 20-Pin motherboard connector (500mm); 2 x 4-Pin + 4-Pin ATX 12V connector (650mm / 150mm); 4 x 8 / 6-Pin PCIe connector ("500mm / 100mm" x 2); 6 x SATA connector ("500mm / 150mm / 150mm" x 2); 6 x 4-Pin Peripheral connector ("500mm / 150mm / 150mm" x 2)
Product Dimension
Product Dimensions 150 x 86 x 140 mm (W x H x D)
Product Weight
Net Weight 1.77 kg
Product Warranty
Warranty 1-Year
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
buy SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V Power Supply | SST-VA750-B in Dubai, SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V Power Supply | SST-VA750-B, SST-VA750-B, SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V Power Supply, SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V Power Supply, VIVA 750 Bronze, SILVERSTONE VIVA 750 Bronze, 80Plus Bronze 750W, ATX +12V ,