Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1
  • In Stock
  • Brand: NZXT
  • Product Code: RL-KR360-B1
    You save:
    43%
  • LCD DISPLAY: 154" square LCD display with 240x240 resolution 30 Hz refresh rate and bright 300 cd/m backlight brings on-screen content to life
  • SIMPLE SETUP: A single breakout cable from pump to motherboard makes for easy installation
Delivery within 2 working days
Buy Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1. Nzxt AIO Liquid Cooler Best Price in Dubai, UAE at ctens.com and Fast Free delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
High-Performance Pump
The powerful Asetek pump circulates coolant efficiently and quietly.
Colorful Cooling
RGB Core Fans with fluid dynamic bearings provide powerful cooling and vivid RGB lighting
Lights. CAM. Action
NZXT CAM is your go-to software for personalizing the look and performance of your build.
Make it Your Own
Installation Made Easy
A single breakout cable from pump to motherboard streamlines installation.
Includes compatible mounting brackets for Intel (LGA 1700/1200/115X) and AMD processors (AM4, AM5).
Specifications
  • Brand: Nzxt
  • Model:  RL-KR360-B1
  • Color: Black
CAP
  • Material:Aluminum and plastic
  • Display Orientation:Software adjustable Default, +90, +180, and -90 Degrees
  • Display Panel Active Area:1.54" (39.1mm)
  • Display Color:-
  • Display Resolution:240 x 240 px
  • Display Brightness:300 cd/m²
  • Display Panel Type:Transmissive TFT, 262K color
WATER BLOCK
  • Dimensions:Diameter: 74.7mm H: 55.97mm
  • Material:Block: Copper Housing: Plastic
PUMP
  • Motor Speed:800 - 2,800 ± 300RPM
  • Power:12V DC, 0.3A
RADIATOR
  • Dimensions: 121 x 394 x 27mm
  • Material: Aluminum
TUBE
  • Length: 400mm
  • Material: Ultra-low Evaporation Rubber with Nylon Braided Sleeve
FAN SPECS
  • Model:F120 RGB Core Fans
  • Quantity:3
  • Dimension:120 x 120 x 26mm
  • Speed:500-1,800 ± 180 RPM
  • Air Flow:21.67 - 78.02 CFM
  • Air Pressure:0.75 - 2.7mm-H2O
  • Noise:17.9 - 30.6dBA
  • Bearing:Fluid Dynamic Bearing
  • Power Consumption:12V DC, 0.23A, 2.76W
  • Connector:4-pin PWM
  • Life:60,000 hours / 6 Years
RGB CONTROLLER
  • Mounting: Magnet and 3M Dual Lock
  • Connection Cables: 1x USB 2.0 internal connector 1x SATA power cable
  • Input Connector: 12V DC / 2.6A
  • RGB Lighting Channels: 3
  • Output Channel Voltage: 5V DC
COMPATIBLE SOCKET & CPU
Physical Characteristics
  • Product Dimensions: ‎48.9 x 22.2 x 14.6 cm
  • Net Weight: 1.5kg
  • Warranty: 12 Months
Buy Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1 manufactured by Nzxt.
Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1 best price at ctens.com in United Arab Emirates.
Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1 can be fast free delivered to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, United Arab Emirates.
Nzxt Kraken 360 RGB AIO Liquid Cooler, Nzxt Cooler with LCD Display & RGB Fans, 360mm Radiator, Copper Water Block, 3x 120mm F120 RGB Fans, 500-1,800 RPM Fan Speed, 21.67-78.02 CFM Airflow, Black | RL-KR360-B1 Best online price at ctens.com in UAE. The product/item is Brand New with a Warranty.