SilverStone DA850 ATX 850W 80 Plus Gold Power Supply, SST-DA850-G
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone-SST-DA850-G
    You save:
    20%
Delivery within 2 working days
 High efficiency with 80 PLUS Gold certification
 24/7 continuous power output with 40 operating temperatures
 Class-leading single +12V rail
 Silent running 120mm fan with 18 dBA minimum
 PCI-E 8pin and PCI-E 6pin connectors support
 Specially designed cover designed to effectively dissipate the residual heat
■ Compact design with a 140mm depth for easy integration
■ Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-DA850-G
Color Black
Type Max. DC Output: 850W / Power density: 471W per liter
Combined Combined +3.3V & +5V: 110W / Combined +12V: 846W
Input Voltage 90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 87% ~ 90% (at 20% ~ 100% loading)
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0 ~ 40°C
Cooling System Silent 120mm FDB fan
Fan Size ATX (PS2)
Others 18 dBA minimum
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 140 mm (D)