SilverStone ET750-G (V1.2) - 750W 80 Plus Gold Fixed Cable Power Supply- SST-ET750-G
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone-SST-ET750-G
    You save:
    27%
Delivery within 2 working days
 High efficiency with 80 PLUS Gold certification
 24/7 continuous power output with 40 operating temperatures
 Class-leading single +12V rail
 Silent running 120mm fan with 18 dBA
 PCI-E 8pin and PCI-E 6pin connectors support
 Advanced fully cable management
■ All-black flat cables design
■ ASUS TUF Gaming Alliance decals & branding (TUF Gaming retail box only)
■ Dual EPS 8pin with multiple PCI-E 8 / 6pin connectors support (V1.2)
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-ET750-G
Color Black
Type Max. DC Output: 750W / Power density: 415W per liter
Combined Combined +3.3V & +5V: 120W / Combined +12V: 744W
Input Voltage 90 ~ 264 Vrms
Input Frequency Range 47Hz ~ 63Hz
Efficiency 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0°C ~ 40°C
Cooling System Single 120mm silent fan
Fan Size ATX
Others 18dBA minimum
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 140 mm (D)