SilverStone ST1000-PTS 1000 Watt Fully Modular 80 Plus Platinum Power Supply - SST-ST1000-PTS
  • In Stock
  • Brand: SILVERSTONE
  • Product Code: SilverStone-SST-ST1000-PTS
    You save:
    23%
Delivery within 2 working days
 Compact design with a depth of 140mm for easy integration
 High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
 100% modular cables
 24/7 continuous power output with 40 operating temperature
 Class-leading single +12V rail
 Strict ±3% voltage regulation and low ripple & noise
 Built-in silent & durable HYB fan
 FF122 magnetized fan filter included
Power Supply Features
Brand SilverStone
Model SST-ST1000-PTS
Color Black
Type Max. DC Output: 1000W (Peak 1050W) / Power density : 431W per liter
Combined Combined +3.3V & +5V: 120W / Combined +12V: 996W
Input Voltage 90V~264V
Input Frequency Range 47Hz~63Hz
Efficiency 89%~92% at 20%~100% loading
MTBF 100,000 hours
Operating temperature 0°C ~ 40°C
Cooling System Single 139mm silent fan
Fan Size ATX
Others 0 ~ 36 dBA
Dimension 150 mm (W) x 86 mm (H) x 180 mm (D)